Yukarı Çık

E-Mail
info@kockumsonicstr.com

ID - Fan | Sonic Temizleme Sistemleri

Çebri Çekiş Fanları (ID FAN )

Akustik temizleyiciler değişik endüstrilerde fanların temizliğinde kullanılmaktadır.

Avantajları;

  • Eşit düzeyde temizleme
  • Fanların ulaşılamaz parçalarının temizliği
  • Fanlardaki dengesizliklerin giderilmesi
  • Planlanmamış fan stoplarının devre dışı bırakılması

Kockum Sonics akustik temizleyiciler planlanmamış stoplar veya yataklarda muhtemel hasarlarla sonuçlanabilecek fan balans bozulmasına neden olabilecek cebri çekişli fanlar üzerindeki birikintileri önlemek için kullanılabilir.

Akustik temizleyiciler basit bir zamanlayıcı kullanarak veya vibrasyon sensörüne bağlanarak önleyici bakım sisteminin bir parçası olarak aralıklı olarak çalıştırılabilir. Fan dengesizliğinden kaynaklanan planlanmamış stoplar devre dışı bırakılarak büyük tasarruf yapılabilir.

Filitreler

Sonıc Horn

Örnek Uygulama

Ağaç sektöründe büyük bir tesisin kurutma fanı çıkışında bulunan 2 adet ID FAN üzerinde kurulum yapılmıştır.

Fanlar Kurutma Fırını çıkışına kurulmuş 2 adet Fandan oluşmaktadır. Kurutma fanında bulunan ince ağaç tozunun ( %2-3) nemlilikte fan kanatları üzerinde birikmesi sonucu kanatlar üzerine yapışarak oluşan balansızlık durumu için kurulum talep etmiştir. Fanlar genellikle 1 veya 1,5 hafta sonrasında 6,5-7 mm/sn seviyelerine ulaşmakta ve Fabrika istemsiz duruşlar yapmak durumunda kalmaktadır. Temizlik yöntemi ise kanatlara basınçlı su kullanılarak yapılmaktadır.

Sorunun çözümüne yönelik olarak ilk etapta 2 No’lu fan üzerine 1 adet Kockumsonics IKT230G/170 sonoforce gurubu sonichorn yerleştirilmiştir. Amaçlanan ilk hedef 2 fan üzerinde 1,5 haftalık süre içerisinde oluşan fan balans değerlerini takip ederek, sonic horn kurulu ve kurulu olmayan fan düzenini takip etmektir. 2. Aşamada ise bu değerlere göre kara verilerek sistemin gerçek ihtiyaçlarını belirlemek tir. Kurulum sonrası fanlardaki balans değerleri dikkatlice takip edilmiştir.

ID-Fan
ID-Fan

Takip edilen 18 günlük dönemde Kurulumu yapılmış olan 2 no’lu fan üzerinde balans değerleri 3,5 -4,2 fan çalışma verimliliğine göre sabit kalmış ancak 1 no’lu Fan üzerinde Sonic Horn bulunmaması sebebi ile Fan1 ‘e dayalı istemsiz duruşlar bu süre içerisinde 2 defa gerçekleşmiştir. Fan 1 üzerinde oluşan balans değerlerinin iyileştirilmesi ve Fan 2 üzerinde temizlik bekleme süresinin uzatılması amacı ile2 . Sonic Horn kurulumuna karar verilmiştir. Yukarıdaki proje üzerinde bu fanlar için belirli bir açı ile 2 adet sonic horn kurulumu gerçekleştirilerek fan üzerinde ses basıncı etkisi arttırılmış daha kısa insanasyon süreleri ile balans değerleri 3,5 seviyesinde sabitlenmiştir.

Bu çalışma sonrasında fabrikanın istemsiz duruşları engellenerek duruş süreleri ve temizlik maliyetleri azaltılmıştır.

ID-Fan

Kockum Sonics – Proseslerinize Değer Katalım...